Skip to content

Ekrany do kina domowego

Ekrany do kina domowego

Wybórekranów do kina domowego jest coraz bogatszy i zróżnicowany pod względem ceny i jakości. W tym materiale skupię się na ekranach które mogą być wyposażeniem pokoju, które spełnia jednocześnie inne funkcje np. salonu lub jadalni. Ekrany do kina domowego, do pomieszczeń dedykowanych wyłącznie do projekcji, to nieco inny temat i nim zajmiemy się innym razem.

Jeśli wybraliśmy projektor, znamy jego jasność i inne parametry i możliwości umiejscowienia go w naszym pomieszczeniu, możemy przystąpić do wyboru ekranu. Ekran do kina domowego powinien posiadać proporcje takie, jak obraz z projektora, przy jego naturalnej rozdzielczości, czyli najpopularniejszy obecnie w kinie domowym format 16:9.

Wyznaczając szerokość ekranu należy, że nie powinna być ona większa niż 70% odległości ekranu od najbliższego widza. Oczywiście jest to wartość przybliżona i może zależeć od indywidualnych preferencji. Wybierając miejsce na nasz ekran do kina domowego nie możemy zapomnieć żeby jego dolna krawędź nie znajdowała się wyżej niż 0,8 – 1 m. od podłogi.

W miarę naszych możliwości finansowych powinniśmy zatroszczyć się o to, aby nasz ekran do kina domowego był wyposażony w czarne obramowanie obrazu. Wykorzystując właściwości oka ludzkiego, sprawia ono, że postrzegamy obraz jako bardziej nasycony barwami i kontrastowy. Ekran ramowy może opcjonalnie posiadać ramę wykończoną czarnym welurem, co pogłębia efekt, pochłaniając wszelkie zbędne, jasne promienie.

W ekranach zwijanych problemem bywa zachowanie doskonale płaskiej powierzchni, zwłaszcza w pobliżu zewnętrznych, pionowych krawędzi. W miarę użytkowania ekranu, mają one tendencję do wywijania się do tyłu, bądź w kierunku projektora. Żeby temu zapobiec, w droższych ekranach używa się linek do których zamocowane są pionowe krawędzie ekranu. Linki te, napinacze, zwijają się wraz z ekranem. Ekrany ramowe ze względu na odmienną budowę, są definitywnie pozbawione tych mankamentów.

Podejmując decyzję, jaki materiał powierzchni projekcyjnej będzie posiadał nasz ekran do kina domowego, powinniśmy uwzględnić możliwość kontrolowania oświetlenia w pomieszczeniu projekcyjnym. Jeśli możemy je całkiem zaciemnić, wybierzmy materiał szary. Kolor ten uwydatnia kontrast i skuteczniej odwzorowuje kolory, charakteryzuje się jednak względnie niedużym współczynnikiem odbicia (0,8-0,9).


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 52.100826, Długość geograficzna: 21.042772300000024

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 28 (ostatnio: 10.09.2021 03:03:54)
  • yahoo: 5 (ostatnio: 24.07.2016 15:07:29)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz