Skip to content

Kupujemy ekran projekcyjny – jak wybrać?

Kupujemy ekran projekcyjny - jak wybrać?

Użytkując projektor w firmie lub w szkole, początkowo stawiamy go na biurku i wyświetlamy obraz na najbliższym wolnym fragmencie ściany. Po jakimś czasie jednak, decydujemy się na zakończenie „prowizorki” i podejmujemy decyzję o stałej instalacji projektora, najczęściej na suficie. W tym momencie pojawia się pytanie: czy naszą instalacje powinniśmy uzupełnić także o ekran projekcyjny, a jeśli tak, to o jaki?

Odpowiedź na pierwszą część pytania brzmi: zdecydowanie tak! Jakikolwiek ekran podniesie nam jasność obrazu przynajmniej dwukrotnie w stosunku do ściany. Jeśli ekran projekcyjny będzie wyposażony w czarną ramkę, to ze względu na cechy ludzkiego oka, zdecydowanie poprawi się kontrast oglądanego obrazu.

Proporcje szerokości do wysokości ekranu powinny być takie same, jak proporcje obrazu wyświetlanego przez projektor, przy jego podstawowej rozdzielczości. Obecnie najbardziej popularny format, jaki powinny mieć ekrany projekcyjne, w biurach to 16:10 (WXGA). Bardziej zaawansowane projektory mogą dysponować rozdzielczością FullHD, gdzie obraz ma proporcje 16:9. Cały czas są jednak wytwarzane projektory o proporcjach Ekran projekcyjny musi mieć szerokość dobraną do jasności projektora. Popularne biurowe projektory posiadają jasność w granicach 2000 – 3000 lumenów, co umożliwia uzyskanie w miarę jasnego obrazu o szerokości ok. 2m. Ekrany projekcyjne o szerokości większej niż 3 metry, przy przeciętnych warunkach oświetleniowych, będą wymagały projektora o jasności ok. 5000 lumenów, czyli projektora ze zdecydowanie wyższego segmentu, o kilkakrotnie wyższej cenie.

Pod względem budowy ekrany projekcyjne możemy podzielić na rozwijane i stałe (ramowe). Jeśli posiadamy ścianę, która będzie mogła być na stałe przeznaczona do projekcji, wybierzmy ekran ramowy. Przy zbliżonej cenie, będziemy dysponować ekranem o zdecydowanie lepszych parametrach. Ekrany ramowe mogą posiadać ramę pokrytą czarnym welurem, dzięki czemu obraz będzie dokładnie odseparowany od ściany.

Ekrany elektryczne są na ogół standardowo sterowane przełącznikiem naściennym. Opcjonalnie można nimi sterować pilotem radiowym. Ekrany czołowych marek mogą posiadać także opcje sterowania z poziomu projektora (trigger). W momencie włączenia projektora,ekran elektryczny samoczynnie się rozwija, gdy projektor wyłączamy ekran zwija się do kasety. Ekrany mogą też mieć możliwość zintegrowania z centralnymi systemami sterowania.

Pod względem rodzaju mocowania, ekrany projekcyjne przeznaczone do stałych instalacji mogą mieć mocowanie ścienne albo sufitowe. Jeśli dysponujemy stosunkowo niskim pomieszczeniem lub zależy nam estetyce naszej instalacji, dostępne są ekrany elektryczne przeznaczone do zabudowy w suficie. Ekran w stanie spoczynkowym nie jest w zasadzie widoczny, dopiero po uruchomieniu wysuwa się z powierzchni sufitu. Uzupełnieniem takiej instalacji może być winda, chowająca w suficie także rzutnik.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Lokalizacja na mapie:

Szerokość geograficzna: 52.100826, Długość geograficzna: 21.042772300000024

Odwiedziny botów:
  • googlebot: 33 (ostatnio: 14.08.2021 03:40:51)
  • yahoo: 4 (ostatnio: 24.06.2016 01:38:25)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz