Skip to content

Ortopeda Wrocław

Ortopeda Wrocław

Ortopeda rozpoznaje i leczy choroby narządów ruchu. Choroby te mogą być posiadane od urodzenia, lub nabyte w trakcie rozwoju czy urazu.

Staw kolanowy jest najbardziej narażonym na kontuzje stawem człowieka. Nadmierne eksploatowanie stawów, uprawianie sportu oraz nadwaga powoduje to najczęstsze pojawiające się przyczyny kontuzji kolan.

Ruchy stawu kolanowego ograniczane są przez liczne więzadła, wśród których szczególną uwagę poświęcić należy więzadłom krzyżowym – przedniemu i tylnemu.

Przyczyną uszkodzenia więzadła jest zazwyczaj uraz – skręcenie kolana w skutek gwałtownego przeprostu lub maksymalnego zgięcia w stawie. Tego typu kontuzja kolana występuje niezwykle często u osób aktywnie uprawiających sport (narciarstwo, piłka nożna).

Uszkodzeniu więzadła towarzyszy silny ból i obrzęk stawu. Ból narasta zazwyczaj powoli i może być stosunkowo niewielki, co bywa powodem bagatelizowania urazu. Dodatkowo występować może uczucie niestabilności, „uciekania”, oraz przeskakiwania w kolanie.

Nierozpoznanie uszkodzenia więzadeł bardzo często prowadzi do przewlekłej niestabilności kolana, a w dalszym etapie, do ponownych uszkodzeń jego pozostałych wewnętrznych struktur.

Konieczna jest zatem szybka konsultacja u specjalisty – ortopeda lub chirurg.

W zależności od objawów i rodzaju uszkodzeń ortopeda podejmuje różne decyzje terapeutyczne. Częściowe uszkodzenie więzadła – można leczyć zachowawczo przez unieruchomienie i odpowiednią rehabilitację. Stosuje się metody fizykoterapii i kinezyterapii prowadzące do zwiększenia zakresu ruchu i siły mięśniowej.

W przypadku całkowitego rozerwania więzadło poboczne należy naprawić chirurgicznie.

Po przeprowadzonej artroskopowo rekonstrukcji więzadła każdy pacjent powinien przejść cykl, odpowiednio dobranej do rodzaju przeszczepu, rehabilitacji.

Niezbędny w leczeniu jest nadzór specjalisty – ortopeda lub lekarz rehabilitacji medycznej.


Ocena: 4,6/5 (5 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 53 (ostatnio: 26.09.2018 00:05:16)
  • yahoo: 16 (ostatnio: 11.08.2017 13:03:10)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz