Skip to content

Podzespoły układów krajalnic do chleba – tworniki

Podzespoły układów krajalnic do chleba - tworniki

Urządzenia krojące na dużą skalę pieczywo nazywane po prostu krajalnicami do chleba często bardzo złożonymi urządzeniami, a w ich budowie można spotkać wiele różnych podzespołów, do których z pewnością nalezą różnego rodzaju tworniki instalowane w układach elektrycznych tych krajalnic.

Tworniki często są instalowane w maszynach prądu stałego czyli prądnicach i silnikach gdzie pole ma­gnetyczne główne jest wytwarzane przez elektromagnesy. Przebieg linii indukcji magnetycznej pola głównego maszyny dwubiegunowej wówczas, gdy w uzwojeniu twornika nie ma prądu. Oś strefy obojętnej jest prostopadła do osi magnesów.

Jeżeli przez uzwojenie twornika maszyny obciążonej popłynie prąd, to wytwarza on pole magnetyczne w rdzeniu twornika. Prze­bieg linii magnetycznych tego pola , na którym oś tego pola zgodna jest osią strefy obojętnej twor­nika, wobec czego pole to nazywamy polem poprzecznym. Gdy krajalnica jak na stronie krajalnice piekarskie jest obciążona, występują w niej obydwa pola magnetyczne główne i poprzeczne, które wytwarzają wypadkowe pole magne­tyczne. Kierunek wirowania twornika jest po stronie lewej od osi biegunów magnetycznych w części gór­nej gdzie następuje osłabienie pola, po stronie zaś prawej wzmocnienie, w części dolnej odwrotnie po stronie lewej wzmocnienie, po stronie prawej osłabienie. Wynika to z przebiegu linii magne­tycznych pól głównego i poprzecznego; w miejscach, gdzie nastą­piło osłabienie pola, linie magnetyczne obu pól mają zwroty prze­ciwne, a tam, gdzie nastąpiło wzmocnienie zwroty zgodne.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 50 (ostatnio: 20.09.2021 18:07:16)
  • yahoo: 4 (ostatnio: 11.05.2016 01:42:25)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz