Skip to content

Polska Psychoterapia

Polska Psychoterapia

Psychoterapia to zbiór technik leczących lub pomagających leczyć różne choroby i kłopoty psychologiczne. Tym co integruje różne formy psychoterapii jest – w przeciwieństwie do leczenia medycznego – jej międzyludzka relacja.

Dzisiaj stosowana psychoterapia rozwinęła się pierwotnie jako łączna część psychoanalizy, jednak obecnie została dostosowywana i rozwijana też dzięki innym szkołom psychologii takim jak psychologia Gestalt czy psychologia poznawcza.

We współcześnie obowiązującym rozumieniu medycznym należy jednak podzielić to, co zwyczajnie nazywa się psychoterapią, na dwie znacznie różniące się od siebie domeny – psychoterapię plus pomoc psycho-społeczną. Psychoterapia sensu stricto jest rekomendowaną metodą leczenia zaburzeń nerwicowych (aktualnie klasyfikowanych jako zaburzenia lękowe) jak również zaburzeń osobowości. Pomoc psychospołeczna jest to „pomaganie” – tam gdzie nie ma zdefiniowanej (według DSM-IV) choroby ani zaburzenia, ale jednak pacjent pragnie profesjonalnej pomocy. Oczekiwanym rezultatem psychoterapii są modyfikacje zachowań i przekonań pacjenta, w tym także wzrost jego umiejętności emocjonalnych, np. na powiększenie stopnia samokontroli, lepsze radzenie sobie z lękami i stresem, podwyższenie poczucia własnej wartości, poprawę kompetencji do budowania więzi, współpracy oraz komunikowania się z innymi ludźmi, bądź na zmianę własnej zachęty do życia.

Psychoterapia małżeńska Warszawa Konflikty lub trudności prędzej czy później stają się częścią każdego małżeństwa. Partnerzy albo małżonkowie próbują je rozwiązać używając swojego arsenału środków. Wielu par jednak, z biegiem czasu, dochodzi do sytuacji, w której części problemów nie jest w stanie rozwiązać, nie może o nich mówić i wszelkie wcześniejsze sposoby radzenia sobie z nimi zawodzą. Poszukiwanie skutecznych sposobów niekiedy przyjmuje dramatyczny obrót – niejednokrotnie jest to poszukiwanie nowego partnera, oddawanie się niebezpiecznym zajęciom, bądź oddalenie. Pośród bardziej trwałych sposobów rozwiązywania konfliktów czy poszukiwania możliwości rozwoju związku jest terapia par(psychoterapia prowadzona po angielsku – psychological help in English ). Wiele małżeństw wspólnie pracując psychoterapeutycznie nad swoim związkiem odkrywa sposoby by być w bardziej intymnej relacji nie tylko z małżonką lub małżonkiem, ale również zbliżyć się do swoich ważnych doświadczeń i wartości. Skutkiem takiej terapii jest lepsza komunikacja, lepsza atmosfera i większy stopień zadowolenia z małżeństwa. Część par idzie na psychoterapię wcześniej – zanim ich problemy urosną do wielkich rozmiarów – jako procedura wspierania i rozwoju swojego małżeństwa.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 44 (ostatnio: 21.07.2021 16:29:37)
  • yahoo: 7 (ostatnio: 13.05.2016 14:21:31)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz